Butterfinger Cream Cake {Gluten Free Optional}
Lightened-Up-Funfetti-Cake-Batter-Dip
coffee-4
Pretzel Bread Sandwiches I Mommy Hates Cooking
Ology Products at Walgreens #WalgreensOlogy #shop #cbias

Frozen Favorites with Lean Cuisine and DiGiorno

Lean Cuisine

As the school year begins and all families are getting back into a routine that many times includes busy days and late nights, having something healthy on hand to eat during the day can be vital.

lean cuisines

Thankfully,  Lean Cuisine offers a great product just for that!  What I love about Lean Cuisines is that they have no preservatives on top of being relatively low in fat and calories.

Lean Cuisines

This past weekend while at Sam’s, I found these 6 Packs of Lean Cuisines for only $11.25!  That comes to roughly $1.88 a meal!  If you were to run through a fast food location to grab a quick lunch you would easily spend $8 for 1 meal!

My husband is actually the one in our family that eats these, he usually eats them as soon as he gets home from work because he normally gets home in the early afternoon.  He likes to eat them to keep his energy back up and to give him something quick before we get on with our day.

Lean Cuisines

Along with having a Lean Cuisine, I like to pair it with a homemade item too.  I guess that gives you the best of both worlds.  If you are enjoying the Sesame Chicken, Homemade Lettuce Wraps make the perfect combination!

So, although we eat mostly homemade, I wanted to share with you an easy way for mom or really any busy parent or grandparent during this school season to take a frozen meal and add a little homemade with it!

pizza

Along with our shopping trip at Sam’s where we found the Lean Cuisines, we also found a great deal on DiGiorno pizza!  Although, now that I’m gluten free I am no longer able to eat these, my husband and son love them.  Before going gluten free if we were buying a frozen pizza this was our go to brand of choice!

digiorno

I was most excited when I found this Pizza Party Pack for $10.98!  Honestly, I could not believe it because these typically cost around $6 or more for 1 pizza at the local grocery store!  Although, we do a lot of homemade pizza in our family even those who love to cook need a break every now and then.  I could easily run up to Sam’s grab this and a movie from Redbox and have a pizza and move night for less than $12!  That’s a great way to have a family night without breaking the bank!

In conclusion, I was beyond impressed with my trip to Sam’s and all the savings I found there.  I do not buy in bulk very often, but I may have to start!  If you want to see what else we shopped for head over to my Google + Story.

Also be sure and find out more about these products over at Sam’s Website, Lean Cuisine, Facebook, and Twitter at #FrozenFavorites.

I am a member of the Collective Bias™ Social Fabric® Community.  This shop has been compensated as part of a social shopper insights study for Collective Bias™ and Lean Cuisine #CBias #SocialFabric  All thoughts and opinions are my own.

Signature
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments

  1. Adding the lettuce wraps is a great idea to make the meal bigger. My husband would love this too. I want to try the Asian flavor ones myself. The party pack my son would devour lol

  2. These look FABULOUS!! I think I’ll head on over to Sam’s Club to get some!

  3. So affordable and look so delicious! Great for moms on the go!

  4. YUM! That lettuce wrap look delicious! Great way to round out the meal. I love your idea for the cheap movie night as well, that’s awesome!

Speak Your Mind

*